Калоян Паргов: Европейската перспектива измести регионалното партньорство и сътрудничество на държавно равнище
Необходимо е да се акцентира върху засилване на регионализма като форма, подходяща за сътрудничество и развитие в региона, част от който е и България. Това каза в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“ Калоян Паргов, председател на СИНПИ, по повод предстоящата Международна конференция „Балканите – за мир, сигурност, сътрудничество и партньорство“. Тя ще се проведе под патронажа на президента на Република България Румен Радев и с участието на вицепрезидента г-жа Илияна Йотова.
Събитието ще се проведе на 21.
09.2023 година и събере професори, представители на различни институти и университети.
Калоян Паргов подчерта, че целта е да бъде създадена обща балканска платформа и Меморандум за сътрудничество и партньорство: „Общобалканска система, която да проявяваме солидарност и да реагираме навреме, а не ад хок. Т.е. когато имаме система и тя е изградена от връзки и взаимоотношения, с разписани говорим и правомощия, и отговорности на различните държави, ние можем по-лесно да се справяме с кризите и стихиите, които ни връхлитат в следствие на глобалното затопляне“, обясни председателят на СИНПИ.
„Започваме с гражданския сектор и целта ни е, ако може, в края на тази конференция да направим опит да се обединим в една партньорска мрежа за сътрудничество, за взаимни действия в различни сфери – икономически, транспортни, енергетика, здравеопазване, екология, образование, различни сектори, в които освен говорейки за мира, за чисто политическото понятие на взаимното разбиране, касаещо нашите държави и държавни ръководства, да поговорим и за практическото измерение на това сътрудничество
Целият балкански регион е завладян от европейската перспектива. Като изключим Турция, разбира се, останалите държави, особено в политическия формат „Западни Балкани“, които са кандидати за членове и се стремят към пълноправно членство в Европейския съюз, което е важно за региона, тъй като то ще даде една обща перспектива и среда, тъй като в момента имаме дисбаланс, или по-скоро различия в степента на развитие на отделните държави, включително и тези членки на Евросъюза“, коментира Калоян Паргов.
По думите му европейската перспектива е изместила темата за регионалното партньорство и сътрудничество на държавно равнище: „Разбира се, има и инициативи, които бяха лансирани немалко в последните 20-30 години. Последната, „Отворени Балкани“, в която участват Албания, Северна Македония и Сърбия, в която наскоро премиерът на Албания еднолично каза, че излиза от тази инициатива, което пък породи гнева на Белград, тъй като разбира се, Берлинският процес, лансиран от Меркел – пари срещу реформи, който беше лансиран като контрапункт на „Триморието“ – американската инициатива, която пък стартира от Полша, която пък оформя един ваймарски триъгълник, част от който е Полша с Германия и Франция, и центъра на който постепенно все повече се измества към Полша, предвид Триморието“, добави председателят на СИНПИ.
Паргов спомена и за китайската инициатива „Един пояс, един път“, която според него е друга алтернатива: „В контекста на този Берлински процес, лансиран от Меркел, даващ перспектива на политическото понятие, не географско само, „Западни Балкани“, регионализмът и партньорството някак си останаха на заден план, предвид това, че всяка държава търси начин да реализира собствените си интереси, което е нормално“.