Италия ще си изнася нелегалните бежанци в Албания
Премиерите на Албания и на Италия – Еди Рама и Джорджа Мелони, след подписването на споразумението за мигрантите, пише Труд бг.
Премиерката на Италия Джорджа Мелони и министър-председателят на Албания Еди Рама подписаха в Тирана споразумение за приемане в балканската страна на година по 36 000 мигранти, пристигнали на Апенините по вода.
Става дума за бежанци най-вече от Африка и Близкия Изток, които са намерени и спасени в открито море само от плавателни съдове, плаващи под италиански флаг.
Приемният център на пришълците ще бъде в пристанището на град Шенджин или на италиански Сан Джовани ди Медуа, където те ще бъдат подлагани на пълен контрол, идентификация и картотекирани.
Престоят им пък до одобряването на техните молби за убежище в ЕС или до евентуалното им репатриране при отхвърляне на исковете, ще бъде в района на военно-въздушната база от времето на Студената война – Гжадер.
Веднъж стъпили на албанска земя, докараните от Апенините мигранти ще бъдат заключвани в една от двете охранявани като концлагери структури. Те са построени и съоръжени от Италия и се намират на двайсетина километра разстояние една от друга.
Както подчертаха медиите в Рим и Милано, след подписването на споразумението от Мелони и Рама, сега ще трябва да бъдат определени на правно равнище ключовите точки от документа, тъй като той е одобрен от държава членка на ЕС и от такава, която все още е извън съюза.
Става въпрос по-точно за определянето на границите на юрисдикцията на албанските съдии и на правомощията на италианските им колеги при вземането на решение за статута на посрещаните мигранти, за правилата на действие на полицейските сили на двете страни във вътрешния и външния надзор на структурите, за компетентността при трансферите и репатрирането на онези, чиито молби за убежище са отхвърлени, за възможностите на пришълците да напускат лагерите за разходка, лечение и т. н.
По принцип изпълнението на споразумението трябва да бъде контролирано от служители на италианското МВР, но тепърва трябва да бъде уточнен механизмът на вазимодействие с техните албански колеги.
Колкото до принципа, който трябва да регулира двата “лагера” за престой, то според юристи той би трябвло да бъде подобен на този, който регламентира дипломатическите представителства и военноморските звена в чужди териториални води.
Както обясни Мелони на пресконференция след подписването на споразумението, вътрешната юрисдикция в двата центъра ще бъде италианска, осъществявана от италиански персонал, докато албанската страна ще отговаря за външния надзор.
Вероятно ще има и смесени патрули за охрана и наблюдение на зоната на бившата база Гаджер.
Но все пак остава въпросът при евентуално престъпление на мигрант пред съда на коя страна той ще бъде изправен да отговаря – тоест юрисдикцията на структурите трябва тепърва да се прецизира.
Документът за “експорт” на мигранти от Италия бе разкитикуван от лявоцентристката опозиция в Рим, която нарече двата “лагера” в Албания “италианското Гуантанамо”. Тоест сравни ги със затвора на САЩ за политически престъпници в базата на Вашингтон в кубинския залив Гуантанамо.
Никак не са окуражителни и първите реакции от водещи страни от ЕС, които обвиниха Италия, че действала на своя глава и бягала от общото решение на мигрантския проблем в рамките на съюза.
Източник: Румен Михайлов/Труд