Христо Иванов с ново 20, ето какво измисли за ВСС
„Освобождаването на Иван Гешев е добра новина „на трупчета“, да стане истински добра зависи от всички нас“. Това заяви от парламентарната трибуна Христо Иванов от „Продължаваме промяната – Демократична България“, в декларация от името на парламентарната група по повод указа за отстраняването на Иван Гешев от поста на главен прокурор.
„Дали освобождаването на Иван Гешев ще се окаже елемент от една добра тенденция, ще зависи от няколко неща, които ни предстои да свършим. На първо място ни предстои да променим Конституцията, така че да променим условията за осъществяването на съдебната власт и властта на обвинението.
В рамките на това, което е възможно да се случи от обикновено Народно събрание, трябва да ограничим властта, безконтролността и липсата на отчетност на главния прокурор.
Трябва да разделим в максимална степен Висшия съдебен съвет на две, така че съдийският кадрови орган да отговоря на международните стандарти за съдийско самоуправление, без това да означава в него да няма представители на обществото. Там трябва да има такива, излъчени от обществото“, смята Христо Иванов.
„Прокурорският орган трябва да се превърне реален инструмент за обществен контрол върху състоянието на прокуратурата с осигуряването на мнозинство на парламентарната квота в него“, посочи още той.
Според Христо Иванов Народното събрание трябва да работи и върху промени в устройствените закони за съдебната власт, които да бъдат разделени на два нормативни акта – закон за съдилищата и закон за прокуратурата.
„Да се ликвидира фигурата на вечния обвиняем и вечния проверяем, която е възможна заради така наречените „дела на трупчета“, призова Иванов.
„Най-важният резултат от всички усилия ще бъде как и с какви хора ще попълним бъдещия състав на променения Висш съдебен съвет и на Инспектората към него. Това трябва да се случи, след като бъдат направени структурни променени, няма смисъл да се прави преди това“, смята още той.
Според Христо Иванов усилия за промени в съдебната система трябва да се правят съвместно от политическите формации, съхранявайки своите различия помежду си.
„Ще трябва да правим тези усилия със своите опоненти. Българският народ не иска да даде на никого ексклузивното право да бъде морален съдник“, каза още Иванов.