FT: До какво ще доведе “танкерната война“ между Русия и Украйна, ще се намеси ли НАТО
Спирането на зърнената инициатива доведе до нов кръг от конфронтация между Москва и Киев. Украинските военни се опитаха да атакуват руски черноморски пристанища, както и кораби в Черно море.
Въоръжените сили на РФ на свой ред бомбардираха украинските пристанища. Всичко това напомня танкерната война по време на конфликта между Иран и Ирак, пише Financial Times.
Украйна отвори пристанищата си за чужди кораби по алтернативен маршрут. Основната цел на подобна маневра е да се провокира Русия да нанесе ракетен удар по корабите, надявайки се да задейства петия член за колективната сигурност на НАТО и директно да се въвлече алианса в конфликта.
Именно това е, което Москва и Западът се опитват да избегнат.
Танкерната война през 80-те години не доведе до никакви последствия, въпреки постоянните атаки. Единственото нещо е, че застрахователите просто вдигнаха тарифата за корабите, които следват този маршрут.
„В настоящия конфликт атака срещу танкери в Черно море е изпълнена с петролни разливи и значителни екологични щети за всички крайбрежни държави, включително Украйна. Това може да принуди Киев да спре“, се казва в статията.
В същото време наблюдатели посъветваха въоръжените сили на Украйна да атакуват руските пристанища в Черно море – в Новоросийск и Южна Озереевка.
Ако това се окаже успешно, доставките на руски петрол ще трябва да се извършват по други маршрути, което ще ги направи по-малко изгодни за купувачите.
„Ако Украйна успее да принуди Русия да пренасочи износа си през Балтийско море, това ще означава загуби не само за Москва, но и за нейните клиенти, включително големите развиващи се страни и някои от съюзниците на Украйна“, обобщиха журналистите.
По-рано САЩ предположиха , че атаката срещу корабите, плаващи до Украйна, може да накара НАТО да се намеси в ситуацията.