Финансист предупреди: Взимаме нов дълг, ако се случи това
Няма да се случи нищо съществено, ако отново не се приеме бюджет, освен че това ще се отрази политически върху имиджа на държавата. Законът предвижда как да се процедира, когато няма приет бюджет . Това обясни в „Денят на живо с Наделина Анева” финансистът Любомир Дацов.
„Влизаме в процедурата не на удължаване на закона, както беше допреди 3-4 дни, а влизаме в процедурата на неприет бюджет, при което си важат всички останали правила”, обясни Дацов, който е бивш зам.
-министър на финансите.
Според него големият проблем в случая, ако не бъде приет бюджет, а продължат да се правят дефицити.
„Все пак ние имаме ограничение на тавана на взимане на нов дълг. Ако продължи бюджетният дефицит да расте с темповете от началото на годината, може да се наложи да се взима нов дълг. Но като няма разрешение? Тогава изпадаме – това, което се случва и в САЩ – или парламентът решава за увеличаване на тавана на дълга, или Министерството на финансите спира да плаща”, обясни Дацов.
Финансистът, който е член на Фискалния резерв, обясни, че заложеният дефицит от 6,4% в бюджета на служебния кабинет е в разрез със закона, тъй като и националното, и европейското законодателство изискват максималното ниво от 3%. Той коментира, че не разбира и позицията на БСП дефицитът да падне най-много до 4%.
Според Дацов проблемът с бюджета не е технически, а политически.
„Както политически беше създаден, защото е в такова състояние не заради икономическа криза, а заради политически решения, трябва махалото да отиде в другата посока и някой да поеме отговорността за решенията, които се взимат”, каза Дацов.
Според него големият проблем в момента е, че никой не говори за структурните реформи. „Проблемът не може да бъде решен само за 1 година. В момента ще направим усилие да свием бюджета, с разни трикове може да стигнем до 3%. Но големият проблем е да върнем равновесието на бюджета и това няма да се случи за 1 година и няма да се случи с измислени мерки. Реформа се прави през структурната част. Всеки знае как се прави консолидация. За 6 или 8 месеца не се става бюджетар”, каза финансистът.