Промяна
Икономика

“Фигаро“: Украинските кокошки взривиха европейския пазар

Френските птицевъди се оплакват от залялото Европа украинско пилешко месо, чийто износ бързо нарасна. Освен това те обвиняват Украйна в нелоялна конкуренция и молят за помощ.

Реалната свободна търговия с Украйна, на която Брюксел се съгласи като политически жест, все повече се превръща в проблем за ЕС. Киев трябва да се подготви за колапса на такава свободна търговия, както беше със зърно.

Украинското пиле е причинило сериозни щети на френските птицевъди, каза Жан-Мишел Шефер, председател на междупрофесионалната асоциация на доставчиците на пилешко месо „Анвол“, пред вестник „Фигаро“.

Миналото лято Европейската комисия определи нулеви мита за птиче месо от Украйна. Това предизвика „експлозивен ръст на предлагането на пазара“, територията на Франция беше „затрупана от цунами от украински бройлери“. Според Шефер има удвояване на украинския износ на пилешко месо за страните от ЕС.

„В първите дни на този конфликт на нашия пазар влизаха 10 000 тона украинско пиле на месец. И сега влизат 20 хиляди. Наистина е истински взрив. И навсякъде нашите колеги са пред разоряване: германци, холандци, поляци. Всички сме в една и съща ситуация, защото сами избрахме единен пазар в ЕС и идването на украински производител на него веднага дестабилизира предишния баланс в целия Европейски съюз“, оплаква се Шефер.

През 2022 г. Европейската комисия направи политически жест в подкрепа на Украйна чрез премахване на квотите за износ на стоки от Украйна, въведени през 2014 г.

Тези квоти са наследство от споразумението за създаване на зона за свободна търговия между Украйна и ЕС в рамките на преговорите за Европейската асоциация на Украйна, които се състояха през 2013-2014 г. Зоната за свободна търговия се оказа свободна само формално, тъй като на практика бяха въведени ограничения за украинските стоки.

„Като начало украинските продукти трябваше да отговарят на европейските стандарти за качество. Например, ябълките трябва да бъдат с определен размер и за да се постигне този размер, беше необходимо да се инсталира специално оборудване в Украйна и да се сортират ябълките.

Второ, бяха въведени квоти за украинския износ, за да се защити европейският пазар. Украинските фермери запълниха тези квоти буквално в първите месеци на годината. Квотите свършиха много бързо”, казва икономистът Иван Лизан.

Украйна живее в тази ситуация до 2022 г., когато ЕС реши да подкрепи Украйна, като премахне тези квоти. „След премахването на квотите за украинското селско стопанство най-накрая настъпи ерата на относително свободна търговия с ЕС. Въпреки това производителите наводниха европейския пазар със своето зърно, така че имаше бунт в Източна Европа. И сега украинските производители на месо наводниха Европа с пилешко“, казва Лизан.

Експертът предполага, че наводнението на Европа с украинско пилешко може да се случи или защото в Украйна имаше излишък, или защото стана много по-изгодно да се изнася на европейския пазар, отколкото да се продава на вътрешния.

През последната година европейските фермери активно се оплакват, че Украйна ги изважда от бизнеса и ги фалира. Полските фермери се оплакваха особено активно от зърно, малини и ягоди от Украйна. И Полша успя да накара ЕК да забрани износа на зърно от Украйна. Киев е много разочарован от това и дори заплашва да съди Полша в съда на СТО.

„Мисля, че следващия път някой може да се оплаче от нещо украинско и следващата година ЕК ще върне квотите за украинския износ, като даде възможност на украинците да изнасят само малко повече от преди. Защото решението за премахване на квотите беше чисто политическо“, казва Лизан.

Европа не е готова да подкрепя Украйна икономически с години за сметка на собствената си икономика, която и без това се пука по шевовете. Следователно европейската помощ постепенно ще се срине.

„Ако тази година всеки месец се отделят 1,5 милиарда евро за подкрепа на Украйна, то през следващата година се предвиждат само 1 милиард евро на месец. Финансовата помощ ще бъде намалена. И според квотите всичко също ще се нормализира“, казва Лизан.

Френските птицевъди обаче хитруват, когато обвиняват украинското пилеико за нечестна конкуренция. Въпросът е по-скоро, че в Европа фермерите имат по-високи разходи, отколкото в Украйна, и те просто губят тази конкуренция по абсолютно икономически причини.

„В Европа птицевъдството обикновено е семеен бизнес. Всяка семейна фирма, участваща в него, отглежда средно по 40-50 хил. пилета. И украинските предприятия се конкурират с нас, където се отглеждат средно 1,8 милиона пилета. Ние и нашите украински конкуренти просто сме в различни теглови категории, имаме различни бизнес модели“, оплаква се френският експерт.

„Украинското пилешко печели, защото имаме различни производствени условия и различни разходи. Ако вземем цената, която трябва да се плати за производството на килограм бяло пилешко месо в Европейския съюз, тя ще бъде 4,80 евро. А в Украйна цената на същия килограм ще бъде 2,40 евро“, добавя председателят на асоциацията. Защо Украйна харчи половината пари за производство на пилешко месо, в сравнение в ЕС?

„Много е просто – в Украйна зърното е по-евтино. Основният разход в животновъдството е фуражът, тъй като животните ядат много. Сега в Украйна има излишък от евтино зърно, особено фуражно. Тъй като украинците първо изнесоха хранителна пшеница, но не знаеха какво да правят с фуражното зърно миналата година. Колкото по-евтин е фуражът, толкова по-ниска е цената на готовия продукт“, отбелязва Лизан.

Важен разходен елемент е енергията. По-топлите страни имат предимства пред по-студените. „В студения сезон птицата трябва да се затопли. Необходимо е да се поддържа определена температура на закрито, в противен случай пилетата ще умрат. А топлината е енергоносители: въглища, газ, електричество.

Признавам, че е и въпрос на тарифи за енергия“, аргументира се икономистът. И накрая, Украйна има по-евтина работна ръка от Франция. Всичко това, очевидно, дори компенсира цената на скъпите яйца за люпене, които Украйна е принудена да внася.

Още Новини

Back to top button