Фабриката на Coca-Cola в Пловдив става модерен комплекс
Фабриката на Coca-Cola става нов капитал. Това разбираме от новия брой на вестник „Марица“.
Модерен комплекс с жилища под името „Олимпия Парк инвест“ е напът да изникне на терена, където навремето „Тексим“ произвежда култовата напитка Coca-Cola, става ясно още от публикацията.
Имотът е в активите на предприемача Ангел Куков, който придоби парцела на бившия завод на „Кока-Кола“ през септември 2019 г.
В момента бизнесменът прави фотоволтаичен парк с мощност от 4MW, който ще бъде в съседство с жилищните секции.
От години теренът на соцлегендата стои празен и реално е един от най-апетитните парцели за ново строителство в Пловдив. Локацията е между Цариградско шосе, бул. „Шести септември“ и ул. „Правда“.
Ето и какви са останалите теми, намерили място в броя:
Какво загубихме и какво спечелихме от Съединението
На 6 септември (18 септември по нов стил) 1885 г. автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Княжество България, противно на решенията на Великите сили от Берлинския конгрес. 138 години по-късно и историците, и пловдивчани са разделени в мнението си печели или губи Пловдив от акта, с който е отстъпил на София правото да бъде столица на обединената държава.
Съединението се приема като голяма саможертва от пловдивчани, които решават да бъдат преди всичко българи, а не столичани. Фактите обаче сочат, че далеч по-уреденият и модерен град под тепетата бързо започва да изостава в икономическо отношение, след като София започва да засмуква елита на държавата и да се благоустроява
Галерията на „Съборна“ става открита експозиция с амфитеатър
Дворът на Градската художествена галерия на ул. „Съборна“ в Стария град се трансформира в красива градина с открита експозиция. Мястото се оформя като площадно пространство, с амфитеатър за разнообразни събития – концерти, хепънинги, прожекции на филми.
Трансформацията ще се случи по проект на арх. Иван Костадинов и арх. Росица Митева от „АРКО Студио“ и студио „КО-арх“. Финансирането идва от Община Пловдив и е на стойност 357 000 лв. с ДДС. Срокът за изпълнение на този проект е 18 месеца. Постоянната експозиция на ГХГ-Пловдив се помещава в сграда, проектирана навремето от Йосиф Шнитер, и е със статут на архитектурно-строителен паметник на недвижимото културно наследство с категория „местно значение“.
Това налага необходимостта от добре развито и приобщаващо дворно пространство, което да експонира великолепната сграда. Припомняме, че дворът бе присъединен към стария, съществуващ двор на Галерията с проект, съгласуван от Министерството на културата и одобрен от Община Пловдив. Само бързата реакция спаси имота да не бъде продаден и застроен.
Арх. Антония Христова: Зелените комплекси са бъдещето на архитектурата
„Животът сред природата е инвестицията на бъдещето. Ароматът на свеж и чист въздух, пеещите птици и красивите гледки са само малка част от причините, поради които все повече хора търсят домове в покрайнините или извън по-големите градове“. Това твърди арх. Антония Христова, най-младото лице в архитектурно бюро „ПРОАРХ“. Тя създава първия си проект на многофамилна къща с помощта на картонени кутийки, флумастери – използва цялата стена в хола, когато е само на 5 години.
Пред „Марица“, порасналата дама представя един от последните си проекти, селище от еднофамилни къщи Bella Homes в с. Белащица. Развива го заедно с баща си – арх. Едвард Христов.
Избраха пловдивчанка за Кралица на киселото мляко
Пловдивчанката Весела Тенева стана победителка в конкурса „Мис Родопи 2023 – Кралица на киселото мляко“ в Момчиловци. За нейни подгласнички бяха избрани Васи Якова от Петрич, Симона Петрова от Димитровград и Ерика Михайлова от село Момчиловци. Антония Торкова от Пазарджик събра най-много гласове и грабна наградата на публиката.