Ето как реагираха САЩ и Русия на атаката на Азербайджан в Нагорни Карабах
Вашингтон призова Азербайджан да спре военните действия, които започна вчера в контролирания от Армения Нагорни Карабах, а Русия призова и двете страни в конфликта да спрат кръвопролитията в спорния планински регион, съобщава Ройтерс.
След месеци на нарастване на напрежението в контролирания от арменците Нагорни Карабах в Южен Кавказ, Азербайджан изпрати там войски, подкрепени от артилерийски удари, в опит да постави под контрол отцепилия се регион.
Карабах е международно признат като азербайджанска територия, но част от нея се управлява от арменски сепаратистки власти, които заявяват, че това е тяхната прародина.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън проведе телефонни разговори с президента на Азербайджан Илхам Алиев и министър-председателя на Армения Никол Пашинян, като призова Баку за деескалация на ситуацията.
„Днес разговарях с президента на Азербайджан Алиев и го призовах незабавно да прекратят военните действия в Нагорни Карабах“, написа Блинкън каза в социалните медии.
Държавният департамент на САЩ съобщи, че Алиев е „изразил готовност“ да спре военните действия и да проведе среща с представители на Нагорни Карабах.
Блинкън е казал на Пашинян, че Армения има пълната подкрепа на Вашингтон.
Армения пое контрола над големи части от територията на Карабах във война, което се водеше докато Съветският съюз се разпадаше, припомня Ройтерс.
Азербайджан си върна по-голямата част от Карабах в шестседмичен въоръжен конфликт през 2020 г., приключил с договорено с посредничеството на Русия примирие.
Не е ясно дали действията на Баку ще предизвикат пълномащабен конфликт, но боевете в Карабах може да променят геополитическия баланс в Южен Кавказ, отбелязва Ройтерс.
Русия, чието внимание е отклонено от собствената й война в Украйна, се опитва да запази влиянието си в региона, през който преминават газопроводи и нефтопроводи, в условията на засилена активност на Турция, която подкрепя Азербайджан.
Сепаратистките власти в Карабах казаха, че 27 души са били убити, включително двама цивилни, а повече от 200 – ранени, в резултат на вчерашните военни действия на Баку. Те съобщиха, че жителите на някои села са евакуирани.
Рано тази сутрин Москва призова и двете страни да спрат кръвопролитията и военните действия и да се върнат към изпълнението на споразумението за прекратяване на огъня от 2020 г.
„Призоваваме страните в конфликта незабавно да спрат кръвопролитията, да спрат военните действия и да не допускат цивилни жертви“, се казва в изявление на руското външно министерство, публикувано в „Телеграм“.
Отношенията между Русия и Армения, които са традиционни съюзници, се влошиха, откакто през 2022 г. президентът Владимир Путин започна инвазията в Украйна и особено през последните месеци, тъй като Ереван твърди, че Москва не е успяла напълно отстоява споразумението от 2020 г. за прекратяване на огъня.
Ереван, който е водил периодични мирни преговори с Азербайджан, включително по въпроси за бъдещето на Карабах, осъди „пълномащабната агресия“ на Баку срещу народа на Карабах и обвини Азербайджан в обстрел на градове и села.
Баку заяви, че намерението му е да „разоръжи и осигури изтегляне на формирования от въоръжените сили на Армения от нашите територии, (и) неутрализиране на тяхната военна инфраструктура“.