Екскурзиантката Шалапатова позорно изостави трудовите хора и искат смяната й
Хора от синдикалните организации на КНСБ и „Подкрепа“, които са обикновени работници искат смяната на министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, тъй като отказва да подкрепя и да защитава техните права. Вместо това само пътува командировки в чужбина, а проблемите се задълбочават.
Върхът в нейните действия е, че винаги заема страната на работодателите, обявиха пред „Блиц“ засегнати семейства на работници от трудови злополуки. Шалапатова не е намерила време да се срещне с хората през последните 9 месеца.
Те изпратиха открито писмо, в което задават няколко въпроса към нея:
– Знае ли г-жа Шалапатова, която твърди, че обръща много внимание на децата, колко са сираците в тези 87 почернени семейства, в който български работници не са се прибрали вечерта вкъщи, защото са загубили живота си на работното място. Колко средства са отпуснати за тях, имат ли стипендии, за да продължат да учат, какво се случва с тяхното бъдеще след преживяната трагедия и завинаги променен живот?
– Наясно ли е г-жа Шалапатова, че от 35 000 души, които всяка година се разболяват от ракови заболявания у нас, поне при 1700 от тях това е свързано с работата? За нейно сведение – последното признато професионално злокачествено образование е през 2017 г. – 1 (един) брой!!! Общо признати професионални заболявания за 2021 г. – 11 (единадесет)!! А водим всички класации в ЕС, като най-болната нация.
– Знае ли г-жа Шалапатова, че над 50% от работещите в сектори като здравеопазване и образование се оплакват от насилие и тормоз на работното място? Г-жа Шалапатова явно е против ратифициране на Конвенция 190 за премахване на насилието и тормоза в областта на труда, които може да бъде първият инструмент у нас за защита на работника на работното му място от подобни деяния.
Министерството на труда и социалната политика (МТСП) явно предпочита да затваря очи пред реалността и да се отклонява от отговорността си към работниците. Тяхната безразличност и бездействие по отношение на проблемите, с които се сблъскват работниците на техните работни места, е недопустима.
Вместо да защитава и подпомага работниците, МТСП изглежда избира да ги остави на произвола на безскрупулните работодатели, които ги унижават и експлоатират. Този патетичен пропуск не само допринася за социалната несправедливост, но и подкопава вярата в правителството и неговата способност да защитава своите граждани. МТСП трябва незабавно да се съобрази с реалността и да предприеме активни мерки за решаване на проблемите на работниците, преди да се влоши още повече обстановката.
Именно заради всичко това семействата на загиналите работници искат смяната на министър Шалапатова при ротацията.