Добрев с притеснителни новини за БЕХ, ще внася сигнали за нарушаване на националния интерес
„Решението на МС да източи всички свободни средства в енергетиката към бюджета е незаконно“, това коментира депутатът от ГЕРБ-СДС и бивш министър на енергетиката Делян Добрев. Той посочи, че вече е запознал лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и вицепремиера Мария Габриел по тази и още една тема.
Добрев подчерта, че прави чест на Габриел и министърът на енергетиката Румен Радев, че са се въздържали при гласуването вчера в Министерския съвет.
По думите му проблемът не е в това дали има пари или не и за какво ще бъдат използвани, а в това че БЕХ се декапитализира.
„Капиталът на дружеството е отрицателен – с близо милиард лева, а според Търговския закон управата му трябва да го обяви в несъстоятелност, защото дружеството е декапитализирано“, посочи той.
Добрев заяви, че изтеглянето на този дивидент създава риск от предсрочно изискуем дивидент на двете облигации на БЕХ за общо 1,2 млрд. лева.
„Поставя се под съмнение възможността дружеството да прави плащания по текущите си разходи. Поставя се под сериозен риск бъдещото излизане на БЕХ на пазара. Може да доведе до намаляване на кредитния рейтинг на холдинга и не на последно място се обричат всички планове за изграждане на нови мощности и модернизация на неуспех“, категорично заяви той.
Бившият енергиен министър припомни, че има решение на НС за изграждане на 7-ми блок на „АЕЦ Козлодуй“, но с изтеглянето на близо 2 млрд. лева от БЕХ, това може да не се случи.
Той коментира и темата с арбитражните дела срещу страната ни и отказът на Министерство на финансите да плаща на адвокатите.
„Втората тема, с която искам да ви запозная е планирания и все още неприетия Институт за стратегически анализи и прогнози. Вижте колко добре звучи. Само че при създаването му към МФ в преходните и заключителните разпоредби се посочва, че местят Дирекция по съдебна защита в международните арбитражи към Министерство на правосъдието. Всъщност я закриват и там ще разкрият нова.
Закриват една агенция, която за 20 години няма загубено дело в арбитражен съд.В момента имаме два открити арбитража, всеки на стойност по 2 млрд. лв. – единият е на ЧЕЗ. Защо се отказва държавата по дела за над 2 млрд. лв. Защо Асен Василев не плащаше на адвокатите? Защо се застрашава или умишлено се уврежда интереса на България по тези дела.
Имат ли намерение управляващите да сключат извънсъдебно споразумение на стойност каквато те си преценят? Това е 4-ти опит да се закрие агенцията в МФ с най-големите адвокатски кантори в света, и да се направи друга. Предлагам да внесем сигнали до компетентните органи, защото и по двата казуса се нарушава националният интерес“, настоя Добрев.
„Отлагат разходи. Няма да усвояваме пари по ПВУ, защото трябва да ги пишем в разходната част на бюджета, а за да излезе на хартия и да се върже на 3%, се правят какви ли не стъкмистики. Надявахме се на разум в МФ, да се съкратят разходи“, добави още той.