Промяна
Политика

Депутатите решиха за “интимната връзка“, това са промените в Закона за домашното насилие

Народното събрание прие окончателно промените в Закона за защита от домашното насилие. Законопроектът беше внесен от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), ДПС и ГЕРБ-СДС и беше приет на първо и второ четене днес в извънредното заседание на парламента.

При първото гласуване предложението не мина с 2 гласа. Последва искане за прегласуване от БСП, като с 43 гласа „за“ от ГЕРБ предложението мина със 110 на 91 гласа.

Чрез промените се увеличава кръгът от хора, които попадат под обхвата на закона, като се включват и тези, които са в интимна връзка, продължаваща повече от 60 дни. До законодателните изменения се стигна след случая от Стара Загора, при който момиче беше нападнато и нарязано с нож.

По последна редакция терминът „интимна връзка“ означава – съвкупност от доброволни, трайни, лични, интимни и сексуални отношения между две физически лица от мъжки и женски пол, независимо от това дали споделят едно домакинство и чието възникване, съдържание и прекратяване не са обект на правно регулиране от друг закон. Като трайни отношения се определят тези, които са с продължителност поне 60 дни.

Първоначалното предложение на Надежда Йорданова от ПП-ДБ за термина „интимна връзка“ беше това да са отношения между две лица.

„Интимна връзка представлява съвкупност от доброволни, трайни, лични, интимни и сексуални отношения между две лица независимо от това дали споделят едно домакинство и чието възникване, съдържание и прекратяване не са обект на правно регулиране от друг закон. Трайни по смисъла на предходното изречение са отношенията с продължителност от поне 60 дни“, заяви тя.

Йорданова допълни, че с промените се запазва обстоятелството на „фактическо съпружеско съжителство“. Така законът ще обхваща както хората в съпружески взаимоотношения, така и онези, които нямат такава. Предложнието й бе подкрепено при гласуването. 

От БСП поискаха към текста да се добави уточнението за отношения между мъж и жена. От левицата обявиха,ч е ще подкрепят законопроекта, ако бъде направена тази корекция. Според Свиленски така се избягва хипотезата за прокарване на идеите от Истанбулската конвенция и по думите му узаконяването на еднополовите бракове.

Манол Пейков от ПП-ДБ заяви, че интимното съжителство обхваща хората, които не са оженени. Пейков каза още, че промените ще обхващат както хората, които живеят с партньор от различен пол, така и онези, които са в от единия пол.

Въпреки това пояснение от БСП продължиха да настояват, че спрямо българското законодателство единствено хора от различен пол могат да бъдат в брачно съжителство. Според петата политическа сила с промените „задкулисно“ се правят опити да се прокарат тези идеи. 

Костадин Костадинов заяви, че ПП-ДБ прекрачват законите, след като Надежда Йорданова заяви, че Конституционният съд ще реши дали приетите промени са законни, или не. Лидерът на „Възраждане“ ги обвини в противоконституционност.

Кристиан Вигенин от БСП заяви, че новата формулировка на законопроектът не е достатъчно добър. Според него не става ясно как ще се броят дните, в които двама души са във връзка. По думите му тези промени затрудняват борбата с домашното насилие.

Той предложи първите четири параграфа да отпаднат, той предложи в чл.2, ал. 1 да се добави „или са членове на едно домакинство“, а в чл. 3, т. 11 „лице, в което е в едно домакинство“. Вигенин предложи още и въеждането на конкретна дефиниция на термина „домакинство“: 

„Домакинство са две или повече лица, които живеят в едно жилище или са част от едно жилище“. Предложенията му обаче не бяха приети. 

От ИТН също зададоха въпроса какво представлява терминът „интимна връзка“ и кога започват да текат 60 дни. Андрей Чорбанов даде пример с интернет връзките. Той каза още, че голяма част от интимните връзки сред младите са с продължителност под 60 дни, а това би означавало, че те са освобождават от отговорност.

Корнелия Нинова заяви, че текстът е неприложим от следователска гледна точка. Според нея така написан законът, няма как да се докаже интимната връзка. Тя каза още, че законът е корупционен, защото дава възможност за многообразно тълкувание. Тя каза още, че от БСП ще сезират Конституционния съд.

Калина Константинова, която е един от вносителите на законопроекта, заяви, че почти един милион от четири милиона жени са пострадали от домашно насилие в България. Тя поясни, че няма данни за насилието на жени в извънбрачни връзки, но по неофициални данни именно най-много жени стават жертва на насилие от т. нар. „интимни връзки“.

Константинова поясни, че над 90 жени са загубили живота си заради своите интимни партньори или съпрузи през последните 5 години.

Бившият министър заяви, че в България е била съдена от Европейския съд по правата на човека признава нарушение на страната ни именно заради липса на законодателство в ситуация на интимна връзка.  

„Нашата работа е да направим така, че да принесем страха от жертвата към насилника. Нека той да се страхува, че ще бъде съден и наказан. Нека той да се страхува, че ще попадне в регистър за насилници. Нека той да се страхува от органите на реда, които ще знаят за неговите минали провинения. Нека той се страхува да посегне и нека вдигнем смелост на жертвата като дадем подкрепата на държавата, която истински да я пази“, заяви Константинова. 

Костадин Костадинов репликира Константинова с това, че случаят се отнася към педофилията. Той припомни на своята колега, че преди известно време Народното събрание е увеличил наказанието за този тип престъпления, въпреки че от ПП-ДБ не са подкрепили това решение. 

Още Новини

Back to top button