Bloomberg описа окаяното състояние на американските арсенали и военна индустрия
Събитията в Украйна станаха доказателство за отслабването на военно-промишления комплекс на САЩ. За това пише колумнистът на Bloomberg Хал Брандс, цитиран от чуждестранни агенции.
Според анализатора „арсеналът на демокрацията“, тоест запасите от оръжие и военната индустрия на САЩ, е в „плачевно състояние“. От страна, произвела огромно количество оръжия, съвременните Съединени щати се превърнаха в държава, която едва ли е в състояние, заедно с целия западен свят, да подкрепи Украйна в конфронтацията с Русия.
Сред причините за това положение Брандс посочва промените в американската икономика, последвали края на Студената война. От десетилетия военните разходи намаляват и линията за производство на малък брой скъпи и високотехнологични оръжия играе срещу попълването на арсеналите от конвенционални оръжия.
На този фон Украйна много бързо изразходва наличните си оръжейни запаси. Но САЩ не могат бързо да доставят боеприпаси на режима в Киев, тъй като военната индустрия вече не може да работи в такъв ритъм.
Според Брандс в настоящата ситуация САЩ няма да могат да устоят на Китай. Ако Китай започне война със САЩ, те няма да излязат победители, твърди наблюдателят. Следователно Пекин открито оспори американските интереси в Азиатско-Тихоокеанския регион и по света като цяло.
Трябва да се отбележи, че напоследък се чуват все повече критични оценки на отбранителния потенциал на САЩ. По правило такива материали имат за цел да подтикнат администрацията на САЩ да увеличи военните разходи, което се подкрепя от част от американския елит, свързан с военните и военно-индустриалните среди.
Превод