Промяна
Икономика

Българинът плаща с охота за ментета

В България 24 на сто от потребителите съзнателно са купували фалшификати през последните 12 месеца. Това показва ново проучване относно възприятията на гражданите спрямо интелектуалната собственост, публикувано днес от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO).

Освен в България, съзнателното купуване на фалшификати е над средното за ЕС равнище в Испания (20% от потребителите), Ирландия (19%), Люксембург (19%) и Румъния (18%). Прави впечатлени, че дори в Люксембург, където доходите на много по-високи от средните за ЕС, много хора съзнателно купуват фалшификати.

Най-малък е делът на хората, които съзнателно купуват иматации на известни марки във Финландия – само 8 на сто.

Проучването показва, че един от всеки трима европейци (31%) счита, че е приемливо да се купуват фалшиви стоки, когато цената на оригинала е твърде висока, като цифрата достига половината (50%) от случаите на по-млади потребители на възраст от 15 до 24 години.

13% от европейците съобщават, че съзнателно са закупили фалшификати през последните 12 месеца. Тази цифра достига до 26% за хората на възраст между 15 и 24 години, което е два пъти повече от средната стойност за ЕС, като спада до 6% във възрастовата група 55-64 години и под 5% сред хората на възраст 65 и повече години.

Преобладаващата част от хората (65%) считат, че е приемливо да пиратстват цифрово съдържание, когато то не е достъпно в рамките на абонамента им. Освен това 14% от европейците признават, че през последните 12 месеца съзнателно са имали достъп до съдържание чрез незаконни източници. Делът нараства на 1 от 3 (33%) за младите хора на възраст от 15 до 24 години. Такъв е по-специално случаят с гледането на спортни събития, като се използват незаконни устройства или приложения за стрийминг.

Също така делът на хората, които имат достъп до пиратско съдържание, варира в различните държави — от 9% във Финландия и Дания до 22% в Малта.

Още Новини

Back to top button