БАБХ внася сигнал за организирана престъпност на „частната граница“
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели
Още данни по аферата „Капитан Андреево“ ще бъдат предадени на прокуратурата и ГДБОП (Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. Това съобщиха зам-министърът на земеделието Иван Христанов и шефът на Българската агенция за безопасност на храните проф. Христо Даскалов. Двамата от месеци водят битка за затягане на контрола върху вноса на храни през най-натоварения граничен пункт с Турция (контролът, вкл. лабораторните изследвания, се оказа приватизиран от частно дружество).
Вече сме сезирали сме ГДБОП, ДАНС, Агенция „Митници“, Гранична полиция за взимане на мерки и съдействие, а идната седмица се внесем допълнителна информация за разследване, защото има съмнения за огранизирана престъпна дейност, каза Христанов.
Оказва се, че частната „Евролаб 2011“ още не е освободила помещенията на БАБХ на територията на граничния пункт – въпреки че има заповед за БАБХ и съдебно решение, потвърждаващо, че договорът й е прекратен. Представителят на фирмата Васил Димитров.. е излязъл в отпуск и не съм сигурен, че заповедта му е връчена, обясни зам.-министърът. Според него фирмата използва всякакви предлози и процедурни трикове в очакване властта да се смени и отново да поеме апетитната контролна дейност, носеща многомилионни приходи.
Христанов и Даскалов изнесоха още данни за проверките на границата преди и след като БАБХ пое контрола върху влизащите от Турция плодове и зеленчуци:
Откакто държавните инспектори преглеждат камионите (от 20 май), са били върнати 806 тона стока заради съдържание на пестициди. За 35 дни преди 20 май са били спрени под 100 тона и положението е било същото и година по-рано. Това може да означава, че много опасни храни са влизали безпрепятствено в страната.
Частната фирма е декларирала, че извършва много повече изследвания от това, което реално може да извършва – регистрирала е 50 изследвания на проби, при положение че разполага с техника само за 20. Според въведените от нея дани в системата за проследяване на товарите обработката на един камион е приключвала за невероятните 6 минути. Вксъщност само паркирането на МПС-то пред рампата отнема 2 минути, после има разтоварване, проверка и обратно натоварване на стоката, което не може да стане за по-малко от 27 минути, обясни проф. Даскалов.
Скандалите за занижен контрол, коруция и заплахи привлякоха и вниманието на Европейската комисия. Екип от ЕК направи одит на място в продължение на четири дни, който вече е приключил и се очаква доклад. Проверяващите от Брюксел заедно с българските представители заварили помещенията за фитносанитарен и за ветеринарен контрол, предоставени под наем от БАБХ на частната фирма, в окаяно състояние – изкъртени стени, провиснали тавани, мръсотия, разказа проф. Даскалов. Сградата за проверка на фуражите била превърната в офис, където работели и три каси, събиращи таксите за контролната дейност. Броени часове преди да започне одитът от ЕК фирмата се изнесла оттам на пожар, оставяйки безпорядък. За да станат използваеми, на всички помещения ще трябва да се направи основен ремонт, което ще струва много пари, обясни председателят на БАБХ.
В БАБХ има отдел за вътрешен одит, който трябва да следи дали органите за контрол на храните си вършат съвестно и ефективно работата. Оказва се, че точно ГКПП „Капитан Андреево“ не е бил одитиран цели девет години, съобщи Иван Христанов. Според него има данни за чадър от предишни ръководители на агроминистерството и над БАБХ над „стопаните на частната граница“. Зам.- министърът намекна, че управителят на „Евролаб 2011“ вероятно е подставено лице. Това дружество пое щафетата на „Капитан Андреево“ от друга частна фирма, която още през 2012 г. получава правото и привилегията да контролира товарния трафик на пункта вместо държавната агенция по храните. През годините въпросната фирма бе свъзвана с лица от подземния свят. Христанов отказа да коментира връзките, като подчерта, че това е работа на спецслужбите и прокуратурата.
Току-що приключилият одит от ЕК е продължение на проверка, извършена в началото на годината, уточни проф. Даскалов. Сега екипът ще подготви доклад, после ще го изпрати в София за коментари, вероятно ще има допълнителни въпроси и разяснеия. Цялата процедура ще отнеме доста време и констатациите вероятно ще станат известни към края на годината, прогнозира ръководителят на БАБХ. Дотогава българските власти няма да коментират съдържанието на евродоклада.
Липсата на надежден контрол на ГКПП „КАпитан Андреево“ е една от причините България още да стои извън Шенген, обяви неотдавна вицепремиерът Асен Василев.
Днес Иван Христанов не скри опасенията си, че следващото управление може да върне статуквото на границата. Ако отново частна фирма приватизира контрола, всяка година държавата ще губи по 300-400 млн. лева приходи от такси, посочи той.
Криминално