Πъpви eфeĸти oт peмoнтa нa AEЦ “Koзлoдyй“: Bнoc oт Гъpция и чacoвe c нaд 1200 лв./МWh зa тoĸ нa бopcaтa
Нетен внос на ток от Гърция, значително намален износ към Румъния и „доста екстремни“ нива на цените на електроенергията за бизнеса в пиковите часове – това се вижда в първите работни дни, след като VI блок на АЕЦ „Козлодуй“ се наложи да бъде спрян за ремонт.
Сега обаче е подходящ момент за отстраняване на неизправностите, защото температурите и наближаващите празници могат да спомогнат за това дългосрочното отражение върху цената да не бъде твърде голямо, подчерта пред Money.bg изпълнителният секретар на Асоциацията на търговците на енергия в България (АТЕБ) Красимир Живачки.
Енергоблокът беше изключен в събота сутринта заради изтичане на радиоактивна вода от един от парогенераторите.
VI блок по план трябва да заработи на 26 декември. В края на октомври той отново беше спрян, но заради изтичане на водород от охладителната система, а по-рано през същия месец беше зареден със свежо ядрено гориво.
Внасяме гръцки ток
Спирането на 1000-мегаватовата мощност неизбежно има ефект върху енергийния износ на България. През последните дни страната ни внася ток от държави, които традиционно е захранвала.
„През тези два дни (12 и 13 декември – б.р.) имаме нетен внос от Гърция. Част от електроенергията от този нетен внос се транзитира през България и стига до Румъния, защото румънският пазар определено е дефицитен.
Разликата между нетен внос и износ е от порядъка на 2 гигаватчаса за понеделник и вторник – освен вноса от Гърция, имаме и наш собствен износ към Румъния, но това е доста пренебрежимо количество. Това е пряк ефект от спирането на VI блок на АЕЦ „Козлодуй“.
Ако в момента се движим в средни нива от 6-700 мегавата, то през последните две години когато централата работи имаме нива от 1200, 1600, даже 1800 мегавата в посока Румъния“, посочи Живачки.
Приходите на АЕЦ „Козлодуй“ служат за попълване на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, от който идват компенсациите за скъпия ток, който плаща бизнесът. Повод ли е за притеснение? Според Живачки „на фона на общите постъпления във фонда, не трябва да буди някакво притеснение“ период от около две седмици, през които приходите на централата ще са наполовина.
Какво (ще) се случи с цените?
В първите два работни дни без VI блок средните цени на свободния пазар се доближават до тези от преди ремонта, но „по-фрапантно е ако видим пиковите часове, т.е. часовете от светлата част на денонощието, от късния следобед и привечер, когато има най-високо потребление – тогава цената надхвърля 1000-1100, в някои часове 1200 лв. (за мегаватчас)“, отбелязва Живачки, според когото това е „един доста екстремен праг“, а средната цена се сваля заради ниските нива в нощните часове.
Въпреки това според експерта е възможно през следващите дни да видим падане на цените – зависи от времето: „Най-стресовите дни са днес и утре (13 и 14 декември – б.р.) с най-ниските температури. В последствие в четвъртък и петък ще има едно съществено затопляне – не само в България, в Гърция и Румъния“.
Следващата седмица обаче ни чака ново захлаждане и при запазване на сегашните нива на потребление „може да наблюдаваме 4-5 последователни дни с цени, които надхвърлят 800 лева“. Красимир Живачки обаче подчертава, че това е само хипотеза и е възможно заради наближаващите празници да има много бизнеси, които да започнат да ограничават потреблението си.
В момента не работят както VI блок на АЕЦ „Козлодуй“, така и VII блок на ТЕЦ „Марица-Изток 2“ и това неизбежно се отразява на цените на свободния пазар. Директорът на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев заяви пред БНР, че в близките дни блокът на държавната топлоелектрическа централа трябва отново да включен.
Според Живачки „това би помогнало за малко по-ниски ценови равнища, но този блок на „Марица – Изток“ реално е една пета блок на АЕЦ“. Друг фактор, който може да повлияе на предлагането на ток според него са валежите, които допринасят за производството от водноелектрически централи в целия регион.
„Мине ли следващата седмица, не би трябвало да се притесняваме за коледните и новогодишните празници, защото традиционно тогава имаме намаляване на потреблението. Имаме увеличаване на потреблението на регулирания пазар (битовите потребители – б.р.), но голяма част от бизнесите работят на намалени обороти“, подчертава той.