АИКБ иска по-големи заплати за работниците, има глад за кадри
Защо бизнесът е против увеличаването на минималната работна заплата?
„Бизнесът не е против увеличаването на заплатите, напротив – то увеличава заплатите. Следващата година повечето наши членове предвиждат по-лоша година, отколкото тази, която изпращаме. Повечето казват, че повече ще съкращават, отколкото ще назначават. Над 80% казват, че ще увеличават заплатите“, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
По думите му бизнесът е този, който иска работниците да имат добри доходи и никой не може да вменява на работодателите, че те задържат ръста на доходите.
„Ние имаме най-голям ръст на минималната работна заплата за последните 10 години и най-голям ръст за последния отчетен период от Евростат на доходите в страната. Имаме най-голямата минимална работна заплата, отнесена към БВП, на глава от населението.
За това, което произвеждаме, имаме най-високата минимална работна заплата. Винаги сме били против тя да се определя административно и еднакво за всички икономически дейности“, подчерта Велев пред Bulgaria ON AIR.
Велев зави, че политиците са се намесили недопустимо и некомпетентно, цитирайки директива, която не са чели.
„Ако видът, в който са внесени тези поправки в Кодекса на труда и бъдат приети от НС, ние ще ги обжалваме по всички линии. В международната организация по труда ще има жалба, както и в ЕК, тъй като противоречат на самата директива“, каза гостът.
Той посочи, че има множество критерии, които трябва да бъдат взети под внимание.
„Нашата борба не е за минимална работна заплата, нашата борба е средните заплати да са по-големи. Този, който не иска да получава минимална работна заплата, следва да се квалифицира, да работи на повече места, ако трябва. Има остър глад на работници и специалисти в страната, и всеки, който има стремеж за високи доходи, може да го постигне“, коментира той.
Според председателя на АИКБ в пленарна зала има проблясъци на разум, но към дефицита от над 11 млрд., който се проектира за следващата година, се добавят още 1 млрд. и половина дефицит в резултат на популизма и надпреварата между БСП и „Продължаваме промяната“.
„Ще се наложи да взимаме скъпи заеми, с които правим лихвени плащания занапред и много трудна консолидация. Всичко това ще добави инфлация. Когато се харчат неспечелени пари, инфлацията върви нагоре. Всичко това се прави, за да се спечелят гласовете на хората“, обобщи гостът.