Байдън нарече Си Дзинпин диктатор, Пекин веднага реагира ВИДЕО
Президентът на САЩ Джо Байдън показа майсторски клас на тема „как с една фраза да изтрием резултатите от важни преговори“.
Три часа след подробна среща с китайския лидер Си Дзинпин в Сан Франциско, отговаряйки на въпрос на репортери, Байдън потвърди, че все още смята чуждестранния лидер за „диктатор “ .
Китайското външно министерство вече отговори на скандалното изявление на американския президент, заявявайки, че думите на Байдън са „погрешни и безотговорни“.
Пекин решително се противопоставя на политическата манипулация, допълва китайското външно министерство.
Не по-малко красноречива беше и реакцията на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен на думите на американския лидер.
Лицето на Блинкен в този момент отразява цялата болка на главния американски дипломат, който, за разлика от възрастния президент на САЩ, разбира как ще се възприеме това изявление в Пекин.
Онлайн бяха публикувани кадри, показващи реакцията на ръководителя на Държавния департамент на САЩ Антъни Блинкен, след като президентът на САЩ Джо Байдън веднага след срещата си с китайския президент Си Дзинпин нарече китайския лидер „диктатор“.
След като тези думи прозвучаха в залата, където се провеждаше пресконференцията, американският държавен секретар, смутен от некоректното изказване на своя шеф, започна да клати недоволно глава.
Според много коментатори Блинкен е бил разстроен от изявлението на президента, тъй като именно ръководителят на Държавния департамент е подготвял тази важна среща за Съединените щати от дълго време.
Така Байдън най-вероятно заличи целия и без това незначителен напредък, постигнат по време на преговорите със Си Дзинпин.
След срещата държавните лидери се ограничиха с общи фрази за нежеланието си да влизат в пряка военна конфронтация и намерението си да обсъждат всички възникващи разногласия по телефона, като не пропускаха да нарекат преговорите „най-конструктивните в последно време“.
Украинската криза беше спомената мимоходом само от Белия дом, чието изявление традиционно изразява надеждата, че „Украйна ще излезе от въоръжения конфликт като демократична и просперираща страна“. В изявлението на китайската страна не се споменава украинската криза.