Експерт попари мераклиите за собствен дом в София с тези данни
Забелязва се лек застой на пазара на жилищни имоти в София в сравнение с миналата година.
Спадът на сделките донякъде се обяснява с изчакване на купувачите за евентуално понижение на цените. Това обаче едва ли ще се случи, тъй като инвеститорите държат високи стойности при новото строителство, което донякъде е обусловено от поскъпването и на строителните материали с около 30% от времето на високата инфлация.
Става дума за цени от 1500 евро на кв.
м., и то за имоти, които още нямат разрешение за ползване. Това коментира пред БНР Илиана Рашкова, зам.-председател на Националното сдружение „Брокери на имоти“.
По нейна информация през изминалата година скок в цените е регистриран при панелните жилища и при тях едва ли ще има връщане назад.
В годините на коронавирусната пандемия са поскъпнали имотите и в крайните квартали на София, както и в близките села.
Рашкова допълни, че от много години в бранша се борят да има закон, който да регламентира функцията на брокера – каква да бъде неговата компетенция и квалификация, която трябва и периодично да бъде подновявана и актуализирана.
„Законите се променят, обстоятелствата се променят и един брокер винаги трябва да бъде наясно с новите тенденции. На този етап, докато нямаме закон, се действа на принципа проба-грешка. Практиката ни показва, че основните клиенти на брокерите са или стари клиенти, които са доволни от нашата работа, или са ни препоръчали на нови клиенти. Много рядко и случайно човек се доверява на непознат брокер.“