Спирането на инфлацията е мит: Разкриха порочна традиция за цените у нас
„Традиция в нашето данъчно облагане е, когато има намаляване на данъците, никога не рефлектира върху цената на стоката. Единственото е компенсиране на загубите на продавачите, на бизнеса“. Това заяви пред БНР проф. д-р Любка Ценова, юрист, експерт по данъчно право.
По думите ѝ „цените трябва да намаляват поне с размера на данъка, който е намален“, а балансът би трябвало да се намери чрез съществуващите икономически лостове и контрола на цените.
Едва година след намаляването на ставката при книгите се наблюдава намаление на коричната цена, даде пример проф. Ценова.
„Заиграването с ДДС не е за първи път в нашия политически живот“, посочи тя.
„Винаги когато започва обсъждането на държавния бюджет, някоя от политическите сили повдига въпроса да се намали ДДС на определени стоки.
Това не е нов момент. Въпросът е, че е много чувствително, когато се заплаши, че хлябът ще поскъпне“, коментира още проф. Ценова.
Европейската директива, която урежда основните постулати и правила на ДДС, задължава държавите членки да имат стандартна ставка между 15 и нагоре процента.
Има и намалени ставки съобразно определен вид стоки, поясни тя.
Назад във времето, още 1993-94 г., когато започва да се прилага ДДС у нас, България приема единна ставка. Така е още в Словения и Дания (където ставката е 25% за всичко), уточни експертът.
У нас трудностите за администриране остават сериозен аргумент срещу диференцираната ДДС ставка, отбеляза още проф. Ценова.