Притеснителна тенденция на пазара на имоти в София изстреля цените до…
Намалялото предлагане на жилищни имоти в София на фона на силно търсене продължава да движи цените нагоре. В столицата, по данни на агенцията за недвижими имоти „Бългериън пропъртис“, средната цена на база сключени сделки достига 1700 евро на кв. метър.
Това е с близо 12% покачване спрямо година по-рано.
Реализираните продажби през първото полугодие са 98 178 според статистиката на Агенцията по вписванията.
Спрямо с първите 6 месеца на 2023 г., се забелязва лек спад – тогава те са били 98 832.
„Основната причина за това е не липсата на интерес, а ограниченото предлагане на жилищни имоти. Това е и основният двигател за продължаващия ръст в цените на имотите“, посочват от брокерската агенция.
В София обявените за продажба имоти са с около 10% по-малко от предната година, като пазарът основно разчита на новото строителство.
Спад
През последните 10 години новите строежи доминират в покупко-продажбите на жилищни имоти, като всяка година въведените в експлоатация сгради отчитаха ръст. Например през 2016 г. новопостроените сгради са били 2161, а през 2023 г. вече са 5419. През първото полугодие на 2024 г. обаче има спад спрямо миналата година – новопостроените жилищни сгради са 4700.
„Нашите данни сочат, че 90% от сключените сделки в София са с ново строителство. Този процент не е особено променен през последните години – именно новото строителство дава на пазара така нужното предлагане и купувачите се насочват основно към него“, посочва Полина Стойкова, изпълнителен директор на „Бългериън пропъртис“, цитирана от БТА.
Новите строежи са силно предпочитани от купувачите, тъй като качеството на строителството и модерните технологии на изграждане ги правят по-перспективна инвестиция в дългосрочен план, коментират от компанията.
„В момента жилища старо строителство са в много изгодна позиция да се възползват от дисбаланса между ограничено предлагане и високо търсене. Защото при едно увеличение на предлагането на пазара веднага ще се усети затруднение в реализирането на сделки с по-стари имоти“, смята Стойкова.