Задават се големи промени при продажбата на мобилни телефони
Нови правила продажбата на мобилни телефони и таблети.
Още при покупката им всеки от нас трябва да има пълна информация колко пъти може да бъдат изпускани без да се счупят, колко пъти може да се презарежда батерията, каква е консумацията им на ток, доколко може да бъдат ремонтирани и каква е защитата им от вода и прах.
Тази информация ще бъде поставяна върху специални етикети, предвиждат промени в Наредбата за енергийното етикетиране на продукти, свързани с енергопотреблението, които са пуснати за обществено обсъждане, предаде „Труд“.
С промените в наредбата в българското законодателство ще бъде вкаран регламент на ЕС за енергийното етикетиране на смартфони и таблети. Целта на регламента е намаляване на консумацията на електрическа енергия от смартфоните и таблетите.
Експертите са стигнали до заключението, че експлоатационният срок на технологичните продукти може да бъде удължен, ако още при покупката хората знаят каква е издръжливостта на батерията и доколко телефонът може да бъде ремонтиран.
Потребителите ще могат да избират мобилни телефони, които по-лесно ще бъдат ремонтирани и батерията може повече пъти да бъде презареждана. Така ще могат да използват телефоните по-дълго време. А производителите ще се конкурират не само с цена и функционални възможности на телефоните, а и доколко устройствата са издържливи.
През 2020 г. смартфоните и таблетите са консумирали общо 36,1 тераватчаса (Twh) електроенергия, включително през всички фази на жизнения им цикъл, пише в преамбюла на регламента на ЕС.
Проучвания са показали, че ако не бъдат взети мерки, потреблението на електроенергия от мобилните телефони ще нарасне до 36,5 TWh през 2030 г. Очакванията са прилагането на регламента да ограничи консумацията на електрическа енергия от смартфони и таблети през 2030 г. до 23,3 TWh, което означава, че ще бъдат спестени 35% електроенергия в сравнение с това, което би се случило, ако не бъдат предприети никакви мерки.