Любчо Георгиевски: Резолюцията на Бундестага за РСМ е равна на тази на Коминтерна от 1934г.
„Резолюцията на германския парламент за утвърждаване на македонската идентичност, език и култура по своя формат, съдържание и международна тежест е равна на тази на Коминтерна от 1934 година“.
Това написа във Фейсбук страницата си бившият премиер на Република Северна Македония Любчо Георгиевски, припомняйки, че такива актове са приети от Титова Югославия и България по времето на Георги Димитров.
( Б.ред. – „Резолюция на Коминтерна по Македонския въпрос“ е официален политически документ на Коминтерна от януари 1934 година, с който за първи път в историята авторитетна международна организация обявява „съществуването“ на отделен македонски народ и македонски език.)
Ето какво още обясни Георгиевски:
„Така македонският народ вече е в Книгата на рекордите на Гинес за този тип специфично признаване на идентичността“, пише Георгиевски, който уточнява, че с такива документи не могат да се похвалят „дори самите германци“, както и англичаните, французите, италианците, американците или канадците.
„Сега не мога да се начудя на омаловажаването и игнорирането на тази резолюция от всички тези защитници на македонската идентичност. Изведнъж се оказа, че тя няма значение? Изглежда, че за да бъдеш истински македонец, трябва 100 процента да мразиш българите, дори и в собствена вреда“, пише Георгиевски.
Реакцията му идва, след като германският Бундестаг прие резолюция, която признава македонската култура, идентичност и език и стана обект на коментари и от страна на опозицията и на управляващите в РСМ и България.
В интервю за ТВ 24 Трайко Славески, член на Изпълнителния комитет на ВМРО-ДПМНЕ, коментира, че приветства резолюцията, но „тя не решава проблема с намеренията на България, която напълно отрича идентичността на македонския народ, език и нация“.
От своя страна в интервю за Канал 5 премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски също приветства резолюцията, определяйки я като „недвусмислена подкрепа за присъединяване на Северна Македония към ЕС с нейната идентичност, език, култура и история като част от цялостната мозайка на европейската култура“.